Cover 3

Școala Altfel

Școala Altfel a avut loc în perioada 7-11 aprilie 2014, iar Asociația Edelvais a fost prezentă în licee cu ateliere de dezvoltare personală, dar și ca partener în cadrul proiectului „În gașcă schimbăm lumea: inițiative în comunitatea locală„ împreună cu Asociațiile Sens Pozitiv și Institutul pentru Dezvoltare și Inovare, dar și alti voluntari implicați din mișcarea Uniți Salvăm.

Proiectul „În gașcă schimbăm lumea: inițiative în comunitatea locală„ a reprezentat o serie de ateliere cu liceeni prin care am arătat că oamenii cu inițiativă pot produce schimbări importante în jurul lor (ex: protestele din toamna lui 2013 pentru Roșia Montană sau Pungești). Totodată ne-am axat pe problemele pe care le au elevii în liceu și cum le putem rezolva prin implicarea lor directă, prin participare.